Jak wybrać myszkę dla gracza?

Jak dopasować myszkę do rozmiaru dłoni i chwytu?

Ostatnim razem wytłumaczyłem najważniejsze pojęcia związane z myszkami dla graczy. Dowiedzieliście się czym jest akceleracja, interpolacja czy też LOD. Teraz pora na bardziej praktyczną poradę, czyli jak dopasować myszkę do rozmiaru dłoni i stosowanego uchwytu.

Niektórym osobom może wydawać się to dziwne, ale nie wszyscy korzystamy z myszki komputerowej w ten sposób. Nie chodzi o to, że niektórzy mają gryzonie biurowe, których używają do pracy, a inni to gracze z bardziej zaawansowanymi modelami. Różnice polegają chociażby na tym, jak myszkę trzymamy. Jeśli już się tego dowiemy, to łatwiej będzie nam dopasować myszkę pod siebie. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest rozmiar naszej dłoni. Ale po kolei…

Jak trzymasz myszkę?

To jest pierwsze pytanie, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć. Wyróżnia się trzy podstawowe chwyty, które znacząco się od siebie różnią. Dla każdego zalecane są innego rodzaju myszki o odmiennych wymiarach, więc kwestii tej nie należy bagatelizować.

Palm-grip

Najpopularniejszy chwyt, stosowany przez większość osób. Polega on na położeniu całej dłoni na myszce. W tym chwycie wyróżnia się dwa warianty: 1-2-2 oraz 1-3-1. Liczby te oznaczają, ile palców trzymamy po każdej ze stron urządzenia. W chwycie 1-2-2 (najpopularniejszy) kciuk leży po lewej stronie myszki, na górze (na przyciskach) trzymamy dwa kolejne, a na prawym boku znajdują się palce serdeczny i mały. W drugim wariancie, 1-3-1, na lewym boku mamy kciuk, na górze aż trzy palce (na obu przyciskach i rolce), a na prawym boku tylko mały palec. Palm-grip to najwygodniejszy chwyt dla większości osób. Cała dłoń spoczywa na myszce, więc nie jest też zbyt męczący. Ruchy są szybkie i precyzyjne. Ogromną zaletą jest duża stabilizacja. Do tego chwytu najbardziej zalecane są myszki z ergonomicznym kształtem.

Claw-grip

To drugi rodzaj chwytu. Nazwa nie bez powodu pochodzi od szponów. W tym chwycie palce układamy właśnie w kształcie szponów (claws), a z przyciskami stykają się tylko opuszki. Jednocześnie środkowa części dłoni jest uniesiona nad myszką. Claw-grip zalecany jest osobom, które ruchy wykonują przede wszystkim palcami i przy pomocy nadgarstka. Niestety, chwyt może być męczący i nie jest tak precyzyjny, jak palm-grip. Tutaj zaleca się myszki symetryczne (nieprofilowane) z wyższym tyłem.

Fingertip-grip

To ostatni z trzech najpopularniejszych chwytów. Jest jednocześnie najtrudniejszy do opisania. Można powiedzieć, że to połączenie dwóch poprzednich. Palce i dłoń układamy tak samo, jak w palm-grip, ale jednocześnie odsuwamy je nieco od myszki. W ten sposób z gryzoniem stykają się tylko opuszki palców i niewielka część dłoni. Dlatego w tym chwycie ruchy również wykonuje się przede wszystkim palcami i nadgarstkiem. Tak samo, jak claw-grip, może być męczący przy dłuższych sesjach. Zaletą jest duża precyzja sterowania, chociaż nie tak duża, jak w palm-grip. Do fingertip-grip zalecane są mniejsze modele myszek.

Myszki - rodzaje chwytów
fot. forums.thesims.com

To oczywiście nie wszystkie chwyty. Jednak te trzy są najpopularniejsze, a wszystkie inne, to niewielkie modyfikacje podstawowych typów. Podejrzewam, że z palm-grip, claw-grip i fingertip-grip korzysta ponad 90 proc. ludzi, chociaż nie mam na to żadnego potwierdzenia.

Jak zatem zmierzyć długość swojej dłoni?

Druga kwestia, to rozmiar dłoni. Jedni mają większe, inni średnie, a jeszcze inni małe dłonie. Ma to bardzo duże znaczenie w doborze odpowiedniej myszki. Powiedziałbym, że jest to wręcz kwestia kluczowa. Ale trzeba najpierw wiedzieć, jak zmierzyć swoją dłoń. Nie robimy tego od nadgarstka do końca najdłuższego palca, jak mogłoby się wielu osobom wydawać.

Na początek musimy ułożyć kciuk prostopadle do pozostałych palców. Następnie musimy wyobrazić sobie linię biegnącą przez środek dłoni, która wyznaczona jest właśnie przez nasz kciuk. Teraz mierzymy odległość od końca środkowego palca do tej wyobrażonej linii. Jeśli trudno to zrozumieć, to na pewno poniższa grafika wszystko doskonale wyjaśni.

Jak wybrać myszkę dla gracza?

W taki sposób uzyskamy długość swojej dłoni. Powinno nam wyjść kilkanaście centymetrów. W moim przypadku jest to dokładnie 13,5 cm.

Jak dopasować myszkę do rozmiaru dłoni?

Skoro już wiemy, jakiego chwytu używamy i wiemy, jakiej długości mamy dłoń, to możemy zacząć rozglądać się za konkretnymi modelami:

  • W przypadku palm-grip powinniśmy szukać myszek profilowanych o mniej więcej takiej samej długości, jak nasza dłoń. Oczywiście 0,5 centymetra w jedną lub w drugą stronę nie będzie stanowić wielkiej różnicy.
  • Jeśli korzystamy z claw-grip, to musimy szukać myszek nieco mniejszych. Najlepsze będą modele symetryczne (nieprofilowane) o długości około 1-2 cm mniejszej niż nasza dłoń.
  • Na koniec zostaje nam jeszcze fingertip-grip. Tutaj również najlepsze powinny być myszki symetryczne. Profilowane nie sprawdzą się zbyt dobrze, ponieważ dłoń mamy odsuniętą lekko od urządzenia. Warto szukać gryzoni o 1 cm krótszych od naszej dłoni. Tak też jest w moim przypadku. Korzystam z fingertip-grip, więc na swoją myszkę wybrałem Dream Machines DM 1 Pro. Ma ona 12,5 cm długości, więc dokładnie 1 cm mniej od mojej dłoni.

Powyższy sposób jest dość uniwersalny na to jak dopasować myszkę do rozmiaru dłoni. Sprawdza się w przypadku większości użytkowników. Daje pewien pogląd na to, jakiego urządzenia w ogóle szukać. Pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi chwycenia danego modelu w sklepie i sprawdzenia, czy wygodnie nam leży w dłoni.

Jeśli podobał Ci się mój tekst, to możesz mnie śledzić w mediach społecznościowych na: Twitchu, Facebooku, Twitterze, Instagramie lub Google+